Bij het opruimen van de oude rotzooi kwam ik een door mijzelf bijgehouden uitslagenschema tegen (je moet weten, voor mijn werk doe ik als controller dit soort dingen ook, dus ik dacht: wat kan ik hier met schaken mee).
Korte toelichting bij de interne 2008-2009:
- alle leden die in dit seizoen meededen staan in volgorde van rating einde seizoen op de lijst, zowel horizontaal als vertikaal.
- alle uitslagen (eerste vakje = witspeler, tweede vakje zwartspeler) staan er tegen alle tegenstanders in.
- gewonnen = groen, verloren = rood, remise = geel. Het cijfer in het vakje geeft het rondenummer aan.
- de mogelijke tegenstanders in de volgende ronde worden aangegeven met een lichtblauw vakje, met daarin de kans op die partij in procenten. (vanaf 2009-2010)
- andere wedstrijden, jokers etc zijn niet vermeld; het gaat alleen om de interne echte wedstrijden.
Voorbeelden:
Je ziet dan gelijk mooi wat ieders' beste/slechtste prestatie is. Als ik b.v. naar jou (Maurits Creyghton) kijk (regel 32) is de overwinning op Kees Ooms (ronde 4) toch wel heel goed en is je verlies tegen Gerjos Dielissen niet echt een successtory.
Voor mij zijn dat (ook weer) Kees Ooms als plus en Martijn de Wit als min. Ook zie je bijvoorbeeld mooi dat Kees Ooms tegen alle 3 toppers (als enige) gewonnen heeft maar tegen 'minderen" (jij, ik, Yorrick Vissers) te veel laat liggen. Zo zijn er per persoon hele leuke dingen uit te halen.
Zo is de meest verrassende uitslag het rode vakje dat zover mogelijk rechtsboven de zwarte centrumlijn ligt (dus de wedstijd Hörchner - Boogert in ronde 6) of ook, dat is hezelfde, het groene vakje zover mogelijk linksonder. Dat is dezelfde wedstrijd. Maar ook de remise van van Berkel tegen Ermes (ronde 11) staat als een huis.
En verder nog:
In korte lijnen mag je verwachten dat uitslagen in de buurt van de zwarte vakjes of geel zijn, of alle kanten uitkunnen. Verder naar rechtsboven mag je steeds meer groene vakjes verwachten en verder linksonder steeds meer rode.
De kleuren van de namen in de eerste kolom corresponderen met de indeling in de 3 verschillende groepen aan het begin van het seizoen; hierdoor is mooi te zien wie uit een groep (dreigt) te vallen of wie juist bijna een hogere groep heeft bereikt.
De rating in de tweede kolom is de laatste interne rating. De achtergrondkleur is groen bij een grote periodestijger, rood bij een sterke daler en verder geel. (vanaf 2009-2010)
De deelnemers waarvan de namen in rij 2 groen zijn gekleurd staan in hun eigen groep in de top 5 van de stand na deze ronde. (vanaf 2009-2010)
Onderaan staan tenslotte als controle nog de totale resultaten: wit/zwart, gewonnen, remise, verloren en aantal partijen.
PS: mocht je hem uitprinten moet je het wel op landscape A3 doen, anders is het niet te lezen. Of meerdere velletjes natuurlijk. Maar printen is natuurlijk helemaal niet nodig. Zo zie je ook genoeg.
Bouke Jansma
Goed voorbeeld doet goed volgen. Inmiddels staat elke week de bijgewerkte en ook wat uitgebreide versie van dit seizoen op de site. Bovendien zijn er twee nieuwe loten aan de stam verschenen.
Alle gegevens van dit seizoen
In de linker kolom staan alle namen, gekleurd naar de groep waarin de eigenaar zit. De namen zijn volgens de stand gesorteerd. Daarnaast verschijnt na elke ronde de uitslag of de soort van afmelding. Rechts worden deze gegevens dan per persoon gesommeerd. Aan de onderkant gebeurt dit per ronde.
Alle partijen sinds 1984
Wat is mijn score door de jaren heen in de competitie tegen alle anderen u996.xls
In de linker kolom en in de bovenste rij vind je hier de namen gesorteerd naar de huidige indelingsvolgorde. De namen zijn gekleurd naar sterkte. En wel naar de gemiddelde TPR over de afgelopen vijf seizoenen. Gelijke kleur betekent dus: personen van ongeveer gelijke sterkte.
De negen kleuren lopen van donker groen, dat zijn de sterksten van onze club, via lichter groen naar geel. Geel gekleurd is onze middenmoot. Van geel naar rood kom je bij de zwakkeren van onze interne competitie terecht.
In het middengedeelte zie je hoe veel keer mensen onderling gespeeld hebben. Het resultaat van deze minimatches wordt weer aangegeven met kleuren. Zeven kleuren deze keer lopend van donkergroen (heel goed en een score van meer dan 85%) via geel bij een score van ongeveer 50% naar rood bij een slechte stand.
Bij snel sterker wordende spelers loopt de sterkte, de gemiddelde TPR, wat achter bij de huidige sterkte. Maar voor de meeste mensen die al wat langer schaken klopt het ongeveer wel. Schakers die tot nu toe minder dan 27 partijen speelden binnen twee seizoenen zijn blauw gekleurd. Van hen is de sterkte nog niet met voldoende zekerheid te bepalen.
Het is met een oogopslag te zien tegen wie je nog nooit hebt gespeeld, dat zijn de geheel witte vakjes. Zij nog maar kort meespelen bij ons hebben heel veel van die witte vakjes. Ook deze lijst, dit plaatje mag ik wel zeggen, wordt elke week bijgewerkt.
Omdat de namen gesorteerd staan op de indelingsvolgorde vind je de mogelijke tegenstanders in de volgende ronde meestal in de buurt van de diagonaal met zwarte hokjes. De meest waarschijnlijke zijn met blauwe cijfers of vakjes aangegeven.
Mogelijke tegenstanders
Interne rating, stijgers en dalers, alle partijen en mogelijke tegenstanders u998.xls
Dit is de file zoals Bouke Jansma die heeft ontworpen. Als aanvulling zijn er nu ook lichtblauwe vakjes. Hierin vind je de kans dat je in de komende ronde tegen bovenstaande persoon gaat spelen.
Waar je misschien overheen kijkt: twee van bovenstaande files hebben twee tabbladen. Die zijn genaamd "andersom". Zij bieden dezelfde gegevens maar zijn gemakkelijker te gebruiken voor de lagere regionen van de club.
Maurits Creyghton





